Skip to main content

Regeneracja w sporcie

Regeneracja w sporcie jest to aspekt bardzo często niedoceniany i zaniedbywany, zarówno wśród sportowców wyczynowych jak i amatorów, ale przede wszystkim wśród amatorów. Parametry intensywności i objętości treningowej powinny być regulowane, dobierane indywidualnie i modyfikowane, w zależności od predyspozycji danego zawodnika. Zbyt duża ilość ciężkich treningów nie przekłada się na progres, a często nawet zamienia się w stagnację lub regres. W sporcie uprawianym w XXI wieku, hasła typu every day is a training day to już przeżytek. Regeneracja jest tak samo ważna jak trening. Każdy trening jest dla organizmu czynnikiem stresogennym i zawodnik musi się odpowiednio po nim zregenerować, aby móc podjąć kolejny, intensywny trening.

Bez regeneracji nie nastąpi adaptacja i gotowość organizmu do następnego wysiłku.

Sen jako kluczowy czynnik właściwej regeneracji w sporcie

Osiem godzin snu jest najważniejszym i najskuteczniejszym narzędziem, które umożliwia nam utrzymanie psychicznego i fizycznego zdrowia, zapewniając pełną regenerację.

Brak snu lub zbyt mała jego ilość niesie za sobą szereg negatywnych skutków zdrowotnych, a także przekłada się negatywnie na poczucie równowagi w życiu codziennym i wyniki sportowe.

Skutki zdrowotne braku snu:

  • upośledzone funkcje mózgu,
  • zwiększenie ryzyka otyłości i cukrzycy (upośledzona wrażliwość na glukozę oraz głód niezdrowej żywności),
  • osłabienie układu odpornościowego,
  • słabsza regeneracja układu mięśniowego,
  • zwiększenie wydzielania kortyzolu (hormonu stresu).

Brak snu wpływa również negatywnie na wyniki sportowe:

  • spadek wydolności,
  • zmniejszenie stężenia glikogenu w mięśniach,
  • spadek mocy
  • obniżenie koncentracji,
  • pogorszenie koordynacji.

Samo poczucie zmęczenia – a co za tym idzie szybkiego zaśnięcia – nie daje nam gwarancji wysokiej jakości snu i odpowiedniego poziomu regeneracji. Biorąc pod uwagę ilość czynników, które wywołują stres (praca, niewyspanie, kontuzje, mikrourazy, ambicje, choroby, niewłaściwa dieta, hałas, leki, przetrenowanie, pogoda, stres dnia codziennego, używki) nie jest łatwo uzyskać wysoki poziom regeneracji. Dlatego należy dołożyć wszelkich starań, aby zaistniało jak najwięcej czynników, które jej sprzyjają.

Zarówno długość jak i jakość snu ma znaczenie.

Regeneracja w sporcie, a suplementy dla sportowców i osób aktywnych

Suplementy są pomocne w wyciszeniu się, co skutkuje wyższą jakością nocnego wypoczynku. Oprócz tego, wszelkie formy relaksu, które wyciszą nas przed snem, są jak najbardziej pożądane i wszystkie, dla podniesienia ich efektu, możemy łączyć z suplementami dla sportowców i osób aktywnych HERO.

Wieczorne spokojne rozciąganie

HERO REGENERACJA wspomoże rozluźnienie i wyciszenie układu nerwowego, co wpłynie na łatwiejsze rozluźnienie napięcia mięśniowego i zwiększy zakresy ruchu.

Wieczorna medytacja

która z pomocą HERO KONCENTRACJA i REGENERACJA szybciej nas wyciszy i wprowadzi zmęczony układ nerwowy w stan relaksu.

“To ten olejek pochłaniam w największych ilościach. Pierwszy zauważalny, ale też najbardziej pożądany efekt to jego wpływ na sen! Sen jest głębszy, twardszy i spokojniejszy, a to właśnie sen jest najlepszym źródłem regeneracji. To w nocy, czy podczas drzemki w dzień między treningami ładują się nasze akumulatory, wydziela się hormon wzrostu, trwa REGENERACJA. Gdy zacząłem zażywać suplementy HERO śpię jak dziecko i wstaję silny, wypoczęty, zregenerowany. ”

Daniel Jakimiuk
trenuje triathlon od 2014 roku

“Od 20 lat jest czynnym sportowcem, uprawiającym sztuki walki oraz sporty wytrzymałościowe. Prowadzi treningi personalne, w których kluczową rolę odrywa ujarzmienie układu nerwowego podopiecznych w reakcji na stres związany z dodatkowym wysiłkiem.”

Dominik KruzelTrener przygotowania motorycznego, trener personalny, triathlonista, były tenisista

Zostaw komentarz

Close Menu

GHM Sp. z o.o.

ul. Kościelniaka 26a
41-409 Mysłowice
+48 533 339 694
+48 533 339 698
sklep@sporthero.pl